MEHUgolfari

MEHUgolfarin tittelistä pelataan vuosittain pääasiassa syyskuun alkupuolella jollakin Etelä-Suomen golfkentällä. Mestaruus ratkaistaan ikään ja sukupuoleen katsomatta pistebogeylla, jossa käytettään enintään 36 tasoitusta.

Oheiskilpailuina on paras MEHUscratch, pisin MEHUavaus ja lähimmäs MEHUlippua. Mikäli kisaan saadaan mukaan riittävä määrä eri sukupuolta ja/tai ikäryhmää edustavia osallistujia, golfjaosto harkitsee myös näiden ryhmien parhaiden palkitsemista.

Kisan valiot koristellaan mitallein ja kaikki osallistujat saavat jotain. MEHUgolfari pyyhkii vuoden ajan pölyjä mestaruuspytystä!

MEHUgolfin Hall Of Fame

MEHUgolfari 2019: Hopeaa Yrjö Orajärvi, MEHUgolfari Ari Huttunen ja pronssia Matti Mäkelä.

MEHUgolfari 2019


MEHUn golfmestaruudesta eli MEHUgolfarin arvonimestä pelattiin perinteiseen tapaan 6.9.2019 SHG:n Lakiston kentällä.Kisa käytiin jylhissä tunnelmissa ukkosen jyrinän kaikuessa kauempaa ja muutaman vesipisaran piristäessä muuten hienoa alkusyksyistä päivää.

MEHUgolfarin arvonimen voitti jo Ulkomaan mestariksikin leivottu Ari Huttunen kovalla tuloksella. Hopeaa pelasi Yrjö Orajärvi ja pronssin otti Matti Mäkelä.

Pisimmän MEHUavauksen (n. 235 m) paiskasi Tuomas Loikkanen, joka voitti myös lähimmäs MEHUlippua -kisan (6,76 m). Paras bruttotulos oli itse mestarilla Ari Huttusella 87 lyöntiä.

SijaMänkijäPB
MEHUgolfari 2019 tulokset
1Huttunen Ari42
2Orajärvi Yrjö36
3Mäkelä Matti34
4Peurala Erkki32
5Pieviläinen Risto32
6Lipponen Turo31
7Loikkanen Tuomas30
8Antila Jorma30
9Vanhanen Veli 
10Hamberg Heikki 
11Saarenketo Kari 
12Norrmén Kimmo 
13Eurén Jyrki 
14Välimäki Kari 
15Lahtinen Matti 
16Lager Kai 

 

MEHUgolfari 2018
 

MEHUn golfmestaruudesta pelattiin perjantaina 7.9.2018 Vihdin Golfissa. Pelikeli oli mainio, jopa helleraja oli rikkoutua. Kenttä ja MEHUgolfarit olivat hyvässä iskussa ja tulostaso oikein hyvä.

MEHUscratchin vei Matti Ahde tuloksella 84, MEHUavauksen voitti 229 metrisellä potkaisulla Jyrki Eurén ja lähimmäs MEHUlippua osui Ari Kekkinen.

Vuoden 2018 MEHUgolfari on Kari Välimäki, hopeaa Kari Saarenketo ja pronssia Matti Ahde.

TULOKSET

SijaMEHUgolfariPisteet

1

Kari Välimäki

38

2Kari Saarenketo37
3Matti Ahde36
4Risto Pieviläinen35
5Ari Kekkinen35
6Ari Näätsaari34
7Erkki Peurala33
8Jyrki Eurén33
9Niko Simola32
10Jorma Antila32
11Matti Lahtinen 
12Tuija Ihalainen 
13Heikki Hamberg 
14Veli Vanhanen 
15Maunu Ihalainen 
16Kai Lager 
17Petteri Ojanen 
18Juha Ollikainen 

 

 

MEHUgolfari 2018 Kari Välimäki ja Golfjaoston Heikki Hamberg
MEHUscrachin voitto ja pronssia Matti Ahde
Pisin MEHUavaus 229 m Jyrki Eurén
Lähimmäs MEHUlippua Ari Kekkinen
Palkintojejaon jännän lämmin tunnelma

MEHUgolfari 2017


Kilpailu pelattiin Keimolassa syyskuun 1. päivänä. Ensimmäisen palkinnon pokkasi Erkki Peurala, joka vei samalla myös MEHUscrath ja MEHUdrive palkinnot. Toisen sijan nappasi Petteri Ojanen ja pronssille ylsi Kari Saarenketo.

MEHUgolffari 2016 Matti Koskinen

MEHUgolfari 2016


Kilpailu pelatiin perjantaina 2. syyskuuta  2016 Tuusulan Golfkubin kentällä.

Tulokset:

#PelaajaSeuraSlopeOutInTulos
1.Koskinen MattiGG38181432
2.Kekkinen AriSHG25161531
3.Saarenketo KariVaGo27181331
4.Hamberg HeikkiTGK19141529
5.Peurala ErkkiRuG9151328
6.Huhtamella JaniKGV1319827
7.Mäkelä MattiKGV15121325
8.Orajärvi YrjöHCG19121325
9.Taivainen YrjöViGS3271825
10.Lahtinen MattiHyG29131023
11.Ahde MattiHaGK1081321
12.Salomaa MarkkuGP2291221
13.Pieviläinen RistoNG22111021
14.Vanhanen VeliPGC246915


Paras SCR: Peurala Erkki 89
Pisin avaus: Orajärvi Yrjö
Lähimmäs lippua: Lahtinen Matti

 

MEHUgolffari 2016 Kari Mikola
Pronssia Kai Lager, MEHUgolfari 2015 Kari Mikola ja hopeaa Kari Saarenketo.


MEHUgolfari 2015
 

Kilpailu pelattiin 4.9.2​015 Suur-Helsingin Golfin Luukin kentällä pääosin aurinkoisessa säässä ja reippaan sadekuuron puhdistamassa ja hapettamassa ilmanalassa. Taso oli MEHUgolfin historian kovin kuten alla olevasta tuloslistasta voi hyvin päätellä. MEHUlle saatiin jälleen uusi mestari, vuoden 2015 MEHUgolfari on Kari Mikola.

Tilaisuuden niin salliessa palkittin samalla MEHUgolfin reikämestari vuosimallia 2015 Heikki Hamberg kuvalla g​olfia pelaavasta Che Guevarasta. Omakseen Hessu ei sitä saa, mutta jo vuodessakin kuvaan ehtii hyvin tykästyä.


Tulokset:

#PelaajaSeuraSlopeOutInTulos
1.Mikola KariVaGo20231740
2.Saarenketo KariKotoG25192140
3.Fager KaiRuG21172037
4.Mäkelä MattiKGV18171936
5.Hamberg HeikkiTGK18181836
6.Salomaa MarkkuGP24211536
7.Lahtinen MattiHyG25171936
8.Peurala ErkkiRuG8171734
9.Orajärvi YrjöHCG18181634
10.Heikkilä KariNGCC11161430
11.Ahde MattiHaGK9151429
12.Pieviläinen RistoNG20141529
13.Taivainen YrjöViGS31161329
14.Huhtamella JaniKGV13141327
15.Ojanen PetteriGG21141226
16.Kekkinen AriSHG24121426
17.Vanhanen VeliPGC22111122
18.Kaivanto OlliVGC24101121


Paras SCR: Peurala Erkki 80
Pisin avaus​: Huhtamella Jani 250 m
Lähimmäs lippua:​ Orajärvi Yrjö 556 cm
 

Hopeaa Yrjö Orajärvi, mestari Erkki Peurala ja pronssia Matti Lahtinen

MEHUgolfari 2014
 

Kilpailu pelattiin 5.9.2014 EkeGolf Tammisaari

Tulokset:

SijaNimiSeuraSlopeOutInTulos
1.Peurala ErkkiRuG10201636
2.Orajärvi YrjöHCG18132134
3.Lahtinen MattiHyG23112233
4.Ahde MattiHaGK11191332
5.Ojanen PetteriGG23131730
6.Heikkilä KariRuG12141529
7.Vanhanen VeliPGC23101727
8.Kekkinen AriSHG25121426
9.Huhtamella JaniKGV16141125
10.Taipale ReijoKotoG20121325
11.Saarenketo KariKotoG2516925
12.Pieviläinen RistoNG2171623
13.Kaivanto OlliVGC2691423
14.Taivainen YrjöViG33131023
15.Salomaa MarkkuGP2314822
16.Norrmen GF KimmoNG24101222

 

SCR

SijaNimiSeuraOutInTulos
1.Peurala ErkkiRuG414182
2.Ahde MattiHaGK434588
3.Heikkilä KariRuG484391
4.Orajärvi YrjöHCG514192
5.Lahtinen MattiHyG584199
6.Huhtamella JaniKGV5050100
7.Ojanen PetteriGG5746103
8.Vanhanen VeliPGC6346109
9.Saarenketo KariKotoG5458112
10.Taivainen YrjöViG6262124

Lähimmäs lippua: Kaivanto Olli 98 cm
Pisin avaus: Ahde Matti 200m

Vuonna 2013 Hirvihaaran Golf: Olli Kaivanto pronssia, Reijo Taipale MEHUmestari ja Matti Lahtinen hopeaa.

MEHUgolfari 2013

MEHUmestari -kilpailu pidettiin perjantaina 6.9.2013 Hirvihaaran Golfissa Mäntsälässä.
Kilpailu pelattiin loistavissa olosuhteissa. Kenttä oli laitettu hyvään kuntoon ja muutenkin monelle ensimmäinen kierros muttei viimeinen Hirvihaaran Golf kentällä.
Osanottajia oli 19 miestä mutta missä MEHUn naiset piileksivät.

Tämänvuoden mestari oli lähes ylivoimainen, oli tullut harjoiteltua tähän kisaan riittävästi.
Reijo Taipale oli aikaisemminkin ollut paras MEHU Golfaaja.

Tulokset:
 

 NimiSeuraSlopeOutInTulos
1.Taipale ReijoKotoG19201939
2.Lahtinen MattiHyG20151631
3.Kaivanto OlliVGC24141630
4.Ahde MattiHaGK9151429
5.Heikkilä KariRuG11141529
6.Orajärvi YrjöHCG17161329
7.Vanhanen VeliPGC21131629
8.Kekkinen AriSHG2421829
9.Koskinen MattiGG38161329
10.Nyyrölä PetriVGH14161228
11.Saarenketo KariKotoG22151328
12.Taivainen YrjöViGS30121628
13.Norrmén GF KimmoNG23121527
14.Välimäki KariGT18161026
15.Salomaa MarkkuVGC19151126
16.Huhtamella JaniKGV24151126
17.Peurala ErkkiRuG8111425
18.Hakkarainen JaniGG38131225
19.Hamberg HeikkiKotoG19131023

 

Erikoiskilpailut:
Paras MEHUscratch Taipale Reijo 88.
Lähimmäs MEHUlippua greeni 17 Taivainen Yrjö 3,17 m.
Pisin avaus väylälle 16 Hamberg Heikki 210 m

Vuonna 2012 Espoo Ringside Golf: Petri Nyyrölä hopeaa, MEHUmestari Matti Ahde ja Kari Sarenketo pronssia.

MEHUgolfari 2012

MEHUn 18. mestaruus pelattiin 14.9 Espoon Ringsiden kentällä. Keli oli hyvä lähtiessä, mutta jo toisen flaitin aikana alkoi sade. Sadetta kesti onneksi vain puolisen tuntia ja loppukisa käytiin leppeässä jopa aurinkoisessa syyssäässä. "Rinkku" oli oivassa kunnossa väylät olivat leveät ja griinit nopeat. Palkintojenjakokin sujui joutuisasti, koska kaikki jaossa olleet ykköspalkinnot voitti sama mies Matti Ahde. Näin Matista leivottiin MEHUmestari 2012. Titteli oli Matille jo kolmas! Voittopuheessaan Matti paljasti huikean pelivireen salat vain 17 kierrosta tänä vuonna,oli mies ilmeisesti säästellyt itseään kauden huippukisaa varten:-) Alla tulokset ja erikoiskilpailujen voittajat.

SijoitusNimiTulos
1.Matti Ahde36
2.Petri Nyyrölä34
3.Kari Saarenketo32
4.Matti Koskinen32
5.Yrjö Orajärvi31
6.Ari Kekkinen29
7.Markku Rehmonen28
8.Kimmo GF Norrmen28
9.Raimo Mäkilä25
10.Petteri Ojanen23
11.Turo Lipponen23
12.Matti Lahtinen19


Parhaasta MEHUscratchista vastasi Matti Ahde 83 lyönnillä.
Lähimmäksi MEHUlippu(reikä 12) löi Matti Ahde 3,1 metriä.
Pisimmän MEHUavauksen (reikä 10) löi Matti Ahde, 137 m jäi jäljelle.

Onnittelut kaikille osallistujille!